Architekci – czym się zajmują?

Architekt to osoba, która planuje, projektuje i dokonuje przeglądu konstrukcji budynków. Praktykowanie architektury oznacza świadczenie usług w związku z projektowaniem budynków i przestrzeni w obrębie terenu otaczającego budynki, które są zajęte przez ludzi lub wykorzystywane jako ich główny cel. Zawodowo decyzje architekta wpływają na bezpieczeństwo publiczne, dlatego architekt musi przejść specjalistyczne szkolenie składające się z zaawansowanej edukacji i praktyki. Jest to naprawdę niesamowicie ważne. Wymagania praktyczne, techniczne i akademickie dotyczące otrzymania dyplomu architekta różnią się w zależności od jurysdykcji.

W całej historii starożytnej i średniowiecznej większość projektów architektonicznych i budowli była wykonywana przez rzemieślników – takich jak kamienni murarze i cieśle, stając się mistrzem budowniczych. Do czasów współczesnych nie było wyraźnego rozróżnienia między architektem a inżynierem. W Europie tytuł architekt i inżynier były przede wszystkim odmianami geograficznymi odnoszącymi się do tej samej osoby, często używanymi zamiennie. W dzisiejszych czasach architekci są niesamowicie pożądani.

Filippo Brunelleschi jest czczony jako jeden z najbardziej pomysłowych i utalentowanych architektów w historii. Papier nie był używany w Europie do rysowania aż do XV wieku, ale stał się coraz bardziej dostępny po 1500 roku. Ołówki były częściej używane do rysowania do 1600 roku. Dostępność obu dozwolonych rysunków mogła być wykonana przez profesjonalistów. Jednocześnie wprowadzenie perspektywy liniowej i innowacji, takich jak zastosowanie różnych rzutów do opisania trójwymiarowego budynku w dwóch wymiarach, wraz ze zwiększonym zrozumieniem dokładności wymiarowej, pomogło projektantom budowlanym przekazać swoje pomysły. Rozwój był jednak stopniowy. Do XVIII wieku budynki były projektowane i budowane przez rzemieślników, z wyjątkiem projektów o wysokim statusie.

Projekty domów muszą być wykonywane z ogromną starannością – jest to naprawdę niesamowicie ważne. W większości krajów rozwiniętych tylko osoby posiadające odpowiednią licencję, certyfikat lub rejestrację w odpowiednim organie mogą legalnie praktykować architekturę. Taka licencja zazwyczaj wymaga ukończenia studiów wyższych, pomyślnego ukończenia egzaminów oraz odbycia szkolenia. Reprezentacja siebie jako architekta przy użyciu terminów i tytułów jest ograniczona prawem do licencjonowanych osób, chociaż ogólnie pochodne, takie jak projektant architektoniczny, często nie są prawnie chronione. W wielu miejscach niezależne, nielicencjonowane osoby mogą świadczyć usługi projektowe poza profesjonalnymi ograniczeniami, takie jak domy projektowe i inne mniejsze konstrukcje. Nieruchomości są w dzisiejszych czasach drogie i nie każdy może sobie pozwolić na taki zakup. Trzeba o tym pamiętać podczas ich projektowania. Domy powinny być przede wszystkim funkcjonalne i użyteczne, każdy mieszkaniec musi czuć się w nich komfortowo oraz dobrze. Nieruchomości muszą być również bardzo estetyczne.