Co lepiej jest wybrać – indywidualny projekt domu czy ten gotowy

Chęć posiadania własnego domu towarzyszy coraz większej liczbie osób. Trend przeprowadzania się ze wsi do ośrodków miejskich z wolna mija – mieszkanie w ciasnym mieszkaniu przestało być wygodne, atrakcyjne i popularne. Zamiast tego, na terenach zlokalizowanych wokół dużych miast w coraz szybszym tempie powstają osiedla domków jednorodzinnych. Okolice takie niezmiernie często określane są jako sypialnie dużych miast. Ogromna rzesza ludzi decyduje się także na kupno działki budowlanej i wybudowanie na niej domu na własną rękę. W takiej sytuacji, zanim rozpocznie się budowę trzeba wybrać optymalny projekt budynku. W tym miejscu pojawia się pytanie – jakie rozwiązanie będzie najlepsze – zakup gotowego projektu domu czy stworzenie go od podstaw?

Jakie zalety ma projekt z katalogu?

Gotowy projekt domu, to to propozycja która pozwala na ogromne oszczędności, zarówno jeżeli chodzi o czas jak i o sprawy pieniężne. Wybór w kolorowych katalogach jest na prawdę ogromy. Niemal każdy, bez względu na indywidualne upodobania czy wymagania powinien odnaleźć projekt, jaki przypadnie mu do gustu. Przeglądając projekty domów z katalogu, większość osób skupia uwagę na kolorowych wizualizacjach które przedstawiają efekt po budowie. Jest to z pewnością element, na który warto zwrócić uwagę. Jednakże prócz tego, iż się będzie dokonywać wyboru w oparciu o wizualizację, warto sprawdzić również szczegółowe plany zabudowania, w których uwzględniono między innymi powierzchnię i rozkład poszczególnych pomieszczeń. Dobrze jest pamiętać o tym, że każdy zakupiony projekt musi zostać właściwie przystosowany do terenu – nie w każdej lokalizacji można zrealizować konkretny projekt. Prócz zaoszczędzenia czasu i pieniędzy, jakie jeszcze korzyści posiada projekt z katalogu? Pośród wielu plusów wymienić da się także, to że do projektu z katalogu da się wprowadzać nadprogramowe poprawki. Oczywiście ma to miejsce zawsze po uwzględnieniu dodatkowych opłat, jednakże w przypadku gdy są to zmiany kosmetyczne, to z całą pewnością okaże się to lepszym rozwiązaniem, niż tworzenie projektu domu od podstaw. Nie da się ukryć, iż projekt katalogowy ma też nieliczne wady. Do największej z nich zaliczyć trzeba brak oryginalności – prawie wszystkie projekty są do siebie dosyć podobne, przez co inwestorzy o wysublimowanych gustach mogą być niezadowoleni. Osoby takie powinny się zdecydować na realizację projektu indywidualnego.

Indywidualny projekt domu

Kolejnym rozwiązaniem, które jest dostępne na rynku, jest możliwość stworzenia projektu domu według indywidualnych wytycznych. Mogą o takim rozwiązaniu pomyśleć osoby z zasobniejszym portfelem oraz takie dla których istotna jest niepowtarzalność pomysłu. Plusem takiego wyjścia jest to, że projekt tworzony jest według indywidualnych wytycznych i w miarę możliwości technicznych uwzględnia się w nim wszystkie wskazówki zlecającego. Projekt taki jest też wykonywany pod wskazany teren, dzięki czemu nie będzie miała miejsca sytuacja, że to co wspaniale na papierze wygląda, nie będzie mogło być stworzone w rzeczywistości. Wiele osób przed zamówieniem projektu indywidualnego odstrasza cena. Jest on przynajmniej kilka razy droższy od tego, jaki da się znaleźć w wielu katalogach. Jednak płacąc wysoką cenę otrzymuje się pewność tego, że projekt będzie oryginalny. Trzeba również uzbroić się w cierpliwość – jego zaprojektowanie może zająć sporo czasu, zwłaszcza gdy osoba zlecająca będzie wskazywała wiele elementów do korekty.