Czy mieszkanie bezczynszowe to dobry wybór?

Sporo ludzi marzy o własnym domu lub mieszkaniu. Niektórzy podejmują decyzję o mozolnej budowie własnego domu, bo wiedzą, iż jest to inwestycja na pokolenia. Często również pokutuje przeświadczenie, iż lepiej wybudować dom niż kupić mieszkanie, za które będzie trzeba płacić czynsz. Nie bierze się w ogóle pod uwagę faktu, że dom poza bieżącymi opłatami, również nie raz generuje niespodziewane wydatki, na które trzeba wyłożyć fundusze z własnej kieszeni. Płacąc opłatę czynszową nie musimy się w końcu troszczyć o remont budynku, na przykład. odnowienie elewacji, czy troskę o tereny zielone wokół osiedla, gdyż takimi sprawami zajmuje się administracja. Skoro korzystamy z jednego budynku musimy godzić się z tym, iż wszelkie usterki pokrywa się w opłacie czynszowej. Nie jest więc prawdą, że mieszkanie w domu jest po poniesieniu kosztów budowy tańsze. Jeśli więc nie zależy nam na większej prywatności i nie możemy długo czekać na wprowadzenie się do nowego lokum, zamiast inwestować w budowę domu, możemy kupić nowe mieszkanie.

W przypadku gdy jesteśmy przeciwnikami ponoszenia dodatkowych opłat, możemy możemy rozważyć propozycję jaką jest mieszkanie bezczynszowe. Trzeba jednakże zdawać sobie sprawę z tego, że na takim osiedlu nie jest się pozbawionym całkowicie dodatkowych opłat, np. utrzymania powierzchni wspólnego użytkowania w budynkach. Oznacza to w praktyce, iż wszelkie koszty naprawy, czy awarii, dotyczące budynku jego mieszkańcy opłacają wspólnie. Można więc powiedzieć, że idea bezczynszowego mieszkania opłaca się do chwili wystąpienia jakiegoś defektu, jaki będzie wymagał znacznych nakładów finansowych. Niemniej jednak mieszkając w domu również nie można być pewnym, że dach nie uszkodzi się przez silne wiatry i będzie trzeba ponosić wysokie koszty naprawy. W sytuacji mieszkania bezczynszowego wiemy chociaż, że przy tego typu zdarzeniach nie będziemy ponosić kosztów samodzielnie. Sytuacją idealną jest kiedy wszyscy sąsiedzi dogadują się ze sobą jednakże nie zdarza się to nazbyt często. W budynku bezczynszowym mieszkańcy sami nim administrują, muszą więc dochodzić do porozumienia w kwestiach dotyczących ich wszystkich. W sytuacji zwyczajnych mieszkań, gdzie to administracja zajmuje się wszelkimi awariami i remontami w budynku, a także utrzymywaniem porządku na osiedlu, sąsiedzi nie muszą nawet ze sobą rozmawiać, a relacje nie muszą należeć do najlepszych. Tak więc lokal bezczynszowy nie każdemu z tych względów będzie odpowiadać.

Deweloperzy zachwalają propozycje mieszkań bezczynszowych jako pozbawionych minusów, jednak jak wynika z powyższych rozważań rzeczywistość nie zawsze wygląda tak różowo. Każde mieszkanie w takiej wspólnocie wymaga wysiłku o wzajemne przyjazne relacje i czasem zdolności negocjacyjnych, czy mediacyjnych. Może więc lepiej wybrać jednak mieszkanie czynszowe i nie martwić się zbytnio o to, co dzieje się poza drzwiami naszego lokalu. Żaden wybór z pewnością nie jest pozbawiony wad jednakże każde przebywanie we wspólnocie wymaga umiejętności współżycia społecznego, a często występuje z tym większy lub mniejszy problem. Mieszkania jakie znajdują się w ofercie dewelopera ciągle jednak cieszą się dużą popularnością, gdyż lepszy mały, ale własny kąt aniżeli wynajmowanie lokalu mieszkaniowego. Nie zanosi się na to, by sytuacja ta miała się zmienić w przez kilka najbliższych lat.