Dom. Czy kupić z rynku wtórnego czy lepiej budować?

Posiadanie własnego domu to marzenie bardzo wielu osób. Każdy, kto chce je zrealizować zastanawia się nad kilkoma opcjami – zakup domu z rynku wtórnego, zakup domu nowego lub budowa domu we własnym zakresie. Które rozwiązanie warto polecić?

Zakup domu z rynku wtórnego.

Najtańszym rozwiązaniem wydaje się zakup domu z rynku wtórnego. W przypadku starych domów, nawet posiadających duży ogród, to niewielki wydatek, w porównaniu z zakupem domu nowego lub budową domu. Nie można jednak zapominać, że pod ogłoszeniem sprzedam dom w stanie do remontu kryje się jedno – wiele wydatków, które będzie trzeba ponieść na remont i doprowadzenie domu do odpowiedniego stanu i wyglądu. Co istotne, nawet jak to się uda, dom po remoncie będzie wciąż starym domem, który będzie wymagał kolejnych remontów i kolejnych wydatków. Z tego między innymi powodu warto przemyśleć, czy nie lepszym rozwiązaniem jest zakup domu nowego lub jego budowa.

Budowa domu.

Budowa domu oczywiście trwa, jednak jest najlepszym rozwiązaniem prowadzącym do posiadania własnej nieruchomości. Projekty domów można kupić gotowe, więc nie ma problemu z dużymi kosztami projektowania domu. Sama budowa domu zaś może okazać się tańsza niż może się wydawać. Budując dom metodą gospodarczą, nie trzeba płacić fortuny za ekipy budowlane. Materiały budowlane oczywiście będą kosztować, jednak i tu można sporo zaoszczędzić, negocjując rabaty. Trzeba jednak wskazać jeden minus budowy domu – to wymaga czasu. Budowa domu z reguły trwa co najmniej rok, najczęściej jednak co najmniej dwa, trzy lata. To może stanowić problem, jeśli nie mamy gdzie mieszkać.

Podsumowując.

Chcąc posiadać własny dom, możemy spełnić to marzenie na wiele sposobów. Najprostszy i najtańszy to zakup nieruchomości z rynku wtórnego, to zawsze jednak wiąże się z koniecznością remontów, które będą kosztować. Zakup nowego domu w stanie surowym, to podobna sytuacja – aby doprowadzić go do stanu używalności, również będą konieczne wydatki a także czas, potrzebny na wykonanie wszelkich niezbędnych prac. Najlogiczniejszym rozwiązaniem wydaje się budowa domu. Wtedy możemy decydować o wszystkim, jednak budowa zawsze jest czasochłonna i trudna. Warto rozważyć każde rozwiązanie i zdecydować się na takie, które jest w naszej sytuacji najbardziej odpowiednie. W każdym przypadku, problemem mogą być koszty. Oczywiście i na zakup i na budowę, a nawet na remont domu, bez problemu można otrzymać kredyt, jednak i tu, pojawia się pewne ryzyko. Kredyt na dom to z reguły bardzo wysoki kredyt, który trzeba będzie spłacać przez wiele lat. Decydować się na taki kredyt warto tylko wtedy, gdy mamy pewność, że spłacanie nie będzie kłopotem. Nie można zapominać, że to kredyt z reguły udzielany pod zastaw danej nieruchomości i w sytuacji, gdy kredytobiorca nie będzie spłacać swoich zobowiązań wobec banku, bank będzie mógł nieruchomość po prostu zabrać Mimo problemow związanych z zakupem lub budową domu, nie warto rezygnować z marzenia o domu. Wbrew pozorom nie jest one tak trudne do spełnienia jak mogłoby się wydawać.