Jednym z najbardziej ważnych elementów każdego budynku są okna. Odpowiadają za izolację cieplną, ograniczają tworzenie się pleśni oraz chorób grzybowych. Bardzo często przy ich wyborze kierujemy się głównie ceną oraz ich ogólnym wyglądem. Niestety takie podejście skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie i tworzeniem się ogromem nieszczelności. Podążając do sklepu, jesteśmy również słabo przygotowani i nie mamy nawet minimum biegłości w tym temacie, co niezwykle często działa na korzyść sprzedawców, którzy doradzają nam najgorszy model z niedługą gwarancją przez co już po kilku latach jesteśmy zmuszeni kupić nowe egzemplarze. Dobrze również mieć na uwadze, że nieszczelności nie są przyczyną jedynie o wiele większych środków finansowych, które musimy przeznaczać na zagwarantowanie ciepła w domu. Niestety przyczyniają się również do wylęgania się chorób i częstych przeziębień, zwłaszcza u małych dzieci. Warto więc zdecydować się na energooszczędne okna, które także wymagane są jeśli chodzi o budowy domów energooszczędnych oraz pasywnych. Najlepsza możliwa jakość procesu tworzenia oraz wysokiej klasy materiały powodują, że okna powinny nam służyć przez wiele lat oraz realnie zredukują sumy do tej pory poświęcane na ogrzewanie.
Okna energooszczędne powinny być stworzone z najlepszego gatunku jakości szkła, które cechuje niespotykana kiedyś wytrzymałość. Można jednakowoż podjąć decyzję, by kupić potrójne szyby oraz ramkę dystansową, która wyprodukowana została ze stali szlachetnej. Nie może być ona wykonana z aluminium, gdyż jest to materiał charakteryzujący się niską trwałością. Najbardziej istotny jest współczynnik Uw, który opisuje ilość ciepła jaka wydostaje się z budynku przez okna. Im niższy współczynnik tym lepsze, zapewniające lepszą izolację termiczną okna. Analogicznie, w ten sam sposób ważna jest stolarka okienna, której współczynnik Uw powinien być bardzo niewysoki. Należy również wziąć pod rozważanie parametr Uf, który oznacza przenikalność przez ramkę dystansową. Decydując się na zakupienie okien powinniśmy także zapytać sprzedawcę o certyfikat, który ma potwierdzać izolację cieplną. Niemniej jednak wiarygodny jest jedynie taki, który wydany został przez renomowany instytut badawczy.
W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór okien, które nazywane są energooszczędnymi. Jedne egzemplarze są tańsze, inne modele kosztowniejsze. Dobrze jest pamiętać o tym, iż cena takich okien nie ma opcji, by była niska, ponieważ przeważnie tańsze okna są po prostu chińskimi zamiennikami o słabszych czy też niesprawdzonych parametrach. Wyłącznie renomowany producent może zagwarantować doskonałe produkty, czego potwierdzeniem powinna być wieloletnia gwarancja producenta. Powinna ona obowiązywać przynajmniej dziesięć lat. Najlepsza jakość oraz materiały, które spełniają wymagane normy są gwarantem oszczędności. Następną pozytywną cechą tego typu okien poza izolacją cieplną jest izolacja akustyczna. Dzięki zastosowaniu potrójnych szyb, zapewnia się dodatkowe wyciszenie, które w sytuacji ciągłego narażenia na nie w życiu codziennym, jest zbawienne dla zdrowia. Dzięki temu chociaż we własnym domu nie będziemy narażeni na uciążliwy i niepotrzebny hałas. Nawet w przypadku gdy mieszkamy blisko szkoły, przedszkola, czy także lotniska możemy odczuć mniejszy dyskomfort korzystając z okien o zwiększonej izolacji akustycznej. Energooszczędne okna to najlepszy wybór dla świadomego nabywcy, który w codziennym życiu docenia jakość.