Jak odpowiednio rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Należy zdawać sobie sprawę, że na spójny i kompletny projekt aranżacji wnętrza składają się takie elementy, jak meble, faktury, materiały, kolory czy sprzęty. Nie można jednak zapomnieć o bardzo istotnym czynniku jakim jest oświetlenie, które nie tylko będzie w stanie ukryć ograniczenia danego wnętrza, ale także podkreślić jego atuty. Dlaczego projekty budowlane powinny uwzględniać również oświetlenie?

Warto wiedzieć, że w przeszłości przykładano zdecydowanie mniejszą wagę do oświetlenia. Wystarczyło bowiem zamontować lampę nasufitową, z kolei w większych pomieszczeniach egzamin doskonale zdała dodatkowa lampka. Wcześniej urządzając mieszkanie kierowano się bowiem tylko kilkoma uniwersalnymi zasadami. Obecnie z kolei projekty oświetlenia poszczególnych domów i mieszkań powstają na miarę wnętrza, jego funkcji, a także najważniejszych potrzeb członków gospodarstwa domowego.

Nie każdy ma świadomość, że podczas projektowania oświetlenia jedną ze zdecydowanie najważniejszych kwestii będzie strefowość. Koniecznie trzeba także przyjąć do wiadomości fakt, że czasy podkreślania podziałów funkcjonalnych za pomocą ścian już dawno minęły. Obecnie na jednej przestrzeni bez żadnego problemu może współistnieć bardzo dużo stref, które będą pełniły funkcje poszczególnych pomieszczeń. Zasadność, a także celowość każdej z nich powinna zostać odpowiednio podkreślona za pomocą właściwego oświetlenia. Kuchnia nie musi być koniecznie oddzielona od salonu czy jadalni.

Podczas projektowania oświetlenia w otwartej przestrzeni, która łączy w sobie kilka stref, rekomendowane jest myślenie z jednakową starannością nie tylko o funkcjonalności poszczególnych opraw, ale także o estetyce ich zestawienia. Polecane jest także unikanie stosowania kilku przykuwających uwagę opraw jednocześnie. Ponadto otwarta przestrzeń, która łączy w sobie przynajmniej kilka funkcji będzie wymagała przeważnie określenia miejsca, które będzie w stanie definiować charakter wnętrza. Warto zdawać sobie bowiem sprawę, że może to być strefa ze stołem jadalnianym, którą będzie można idealnie podkreślić efektowną wiszącą lampę, która da nie tylko ciepłe, ale również miękkie światło skierowane w dół.

Spójna kompozycja

W celu odpowiedniego zaplanowania oświetlenia w domu lub mieszkania koniecznie należy przemyśleć, jakie funkcje będzie ono pełnić. Trzeba także podkreślić, że za realizację poszczególnych zadań będzie odpowiadać oświetlenie dekoracyjne, ogólne i miejscowe. Oświetlenie musi być bowiem dostosowane nie tylko do powierzchni poszczególnych pomieszczeń, ale również liczby okien, wysokości czy ustawienia mebli.

W celu podkreślenia wypoczynkowego charakteru salonu rekomendowane będzie postawienie na oświetlenie z możliwością płynnej regulacji. W razie ewentualnej potrzeby wystarczy przekręcić przełącznik, wtedy możliwe będzie uzyskanie miękkiego, ciepłego i dyskretnego światła. Warto bardzo dokładnie pomyśleć nie tylko o oświetleniu głównym, ale również ogólnym. Doskonałym rozwiązaniem będzie także regularne rozmieszczenie punktów orientacyjnych w oświetleniowej instalacji.