Jak zabrać się za budowę domu?

W Polsce znacznie więcej ludzi mieszka w budownictwie wielorodzinnym niż w budownictwie jednorodzinnym. Jest to oczywista konsekwencja naszej historii. W minionym systemie gospodarczym budowano na potęgę bloki mieszkalne z tak zwanej wielkiej płyty. W jednym takim bloku może mieszkać kilkaset osób, a przecież wtopiły się one w nasz pejzaż i widzimy je na każdym kroku. Dodatkowo właśnie wtedy, w socjalizmie projektowano budowle, których koncepcja wydaje się dziś dość absurdalna. Na przykład wzdłuż najdłuższego budynku w Polsce, funkcjonują trzy przystanki autobusowe. Jest to oczywiste, że mieszkanie w takim budynku nie jest absolutnie komfortowe. Dlatego wielu ludziom marzy się wyprowadzka do budownictwa jednorodzinnego. Taki pomysł ma swoje plusy i minusy.

Oczywiście największą wadą takiego pomysłu są dosyć duże koszty. Decydując się na budowę domu musimy w pierwszej kolejności poszukać odpowiedniej działki. Wielokrotnie jest tak, że nawet na obrzeżach aglomeracji osiągają one bardzo dużą wartość i tym samym nie są dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba. Dlatego też musimy pogodzić się z codziennymi dojazdami do pracy, szkoły czy też do centrów handlowych. Z kolei działka oddalona od miasta może nie posiadać podłączenia do kanalizacji. Ten fakt może generować dodatkowe trudności oraz koszty. Jednak, jeżeli nie zraziliśmy się tymi niedogodnościami, to można przystąpić do projektowania naszego domu.

Etap projektowania domu jest bardzo ważny. To właśnie w tym domu spędzimy przecież bardzo wiele lat. Więc warto postarać się, aby był on zaprojektowany zgodnie z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Nie trzeba tu iść po linii najmniejszego oporu, ponieważ pozorne oszczędności na tym etapie mogą przerodzić się w znacznie większe koszty, które nie ominą nas w przyszłości. Na szczęście wiele pracowni ma w swojej ofercie projekty budowlane, które są już przygotowane wcześniej. Pozwala to zaoszczędzić bardzo wiele czasu, a jednocześnie otrzymać produkt, który wybierzemy sobie spośród całej ich gamy. Kupując taki projekt wcale nie musimy iść na żadne ustępstwa i kompromisy, ponieważ biuro projektowe w swoich produktach uwzględnia wiele okoliczności.

W tym miejscu dochodzimy do problemu, który może rzutować na wiele spraw w naszym życiu. Tym problemem jest finansowanie budowy. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że zaciągając kredyt na budowę domu musimy też zapewnić sobie finansowanie naszych podstawowych potrzeb, takich jak chociażby jedzenie. Stara prawda mówi, że nie powinno się wydawać więcej niż się zarabia. Dlatego finansowanie budowy trzeba dobrze przemyśleć i zaplanować. Musimy mieć przecież plan awaryjny przygotowany chociażby na utratę pracy, a także inne niemiłe wydarzenia, jakie mogą zdarzyć się w naszym życiu. Ale jeżeli taki plan będziemy mieli i ułożymy sobie nasz budżet w taki sposób, że ewentualne wyrzeczenia będą niewielkie, to droga do budowy domu jest otwarta. W takim wypadku w ciągu kilkunastu miesięcy możemy zacząć cieszyć się naszym prawdziwym miejscem na ziemi.