Kupno własnego mieszkania to temat nie tak łatwy jak się wydaje. Najbardziej zainteresowani tematem są młodzi ludzie, którzy jeszcze nie mają dzieci, ale też Ci, którym rodzina się powiększa i muszą kawalerkę zamienić na mieszkanie z większą ilością pokojów. Często z kupnem mieszkania wiąże się kredyt mieszkaniowy, który wymaga pewnych warunków, aby go otrzymać. Kupno mieszkania to często decyzja na całe życie. Ceny mieszkań są bardzo rożne, ale w tym momencie cały czas idą w górę. Im lepsza lokalizacja tym droższe. W niektórych miejscowościach ceny są naprawdę wysokie.

Na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje mieszkań. Z rynku wtórnego i pierwotnego. Mieszkanie z rynku wtórnego było już zamieszkane wcześniej przez kogoś, ma już przynajmniej jednego właściciela i często jest w pełni wykończone gotowe do zamieszkania lub do remontu. Mieszkanie z rynku pierwotnego często jeszcze jest w fazie budowy. Dużym plusem mieszkania z rynku wtórnego jest fakt, że można od razu zamieszkać, a nie czekać aż ekipa remontowa nam go wykończy. Do tego, trzeba mieć pomysł na wykończenie i czas na przemyślenie tego. Kupno mieszkania z rynku wtórnego jest bardziej opłacalne, kredyt ma lepsze warunki. Mieszkanie z runku wtórnego można od razu obejrzeć w całości, włącznie z otoczeniem, klatką schodową i piwnicami czy miejscami parkingowymi. Można też podpytać mieszkańców o plusy i minusy danej lokalizacji.

Tego nie dowiemy się jak kupimy niezbudowane jeszcze mieszkanie bez lokatorów w budynku. Jeśli nie mamy czasu na wykańczanie, ekipy budowlane, myślenie o wystroju wnętrza, to jest to bardzo dobra opcja. Oczywiście dużo w mieszkaniu z rynku wtórnego będzie już gotowe i może nie w naszym stylu, ale jeśli nam nie zależy na detalach to jest to wygodne rozwiązanie. Mieszkanie z rynku wtórnego to często tańsza opcja niż z rynku wtórnego – wiadome – nowsze to droższe. A mieszkanie z rynku wtórnego jest często sprzedawane przez właścicieli, bo szukają innego lokum i bardzo często zależy im na tym, aby mieszkanie szybko sprzedać. Jest spora możliwość negocjacji ceny. Kredyt mieszkaniowy to nie jest łatwa sprawa, bo trzeba być zatrudnionym najlepiej na umowę o pracę i jak najdłużej i najlepiej na umowę na czas nieokreślony. Im większe dochody tym lepsza zdolność kredytowa. A im większa zdolność kredytowa, tym droższe mieszkanie można kupić. Plusem mieszkania z rynku wtórnego jest również to, że z góry znamy opłaty, bo może nam je przedstawić właściciel lub lokator. Mieszkania z rynku wtórnego są sprzedawane prywatnie lub za pośrednictwem biura nieruchomości.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego wciąż jest atrakcyjną opcją, bo dużo częściej wybieraną. Jeśli chodzi o mieszkania z rynku wtórnego mamy do wyboru mieszkania w kamienicy, w budynku z wielkiej płyty lub nowsze budownictwo. Jak kupujemy mieszkanie już gotowe to warto spytać o powód sprzedaży mieszkania i o ukryte wady mieszkania czy danej lokalizacji. Warto zrobić dokładne rozeznanie zanim podejmiemy decyzję na wiele lat, jeśli zamierzamy brać kredyt mieszkaniowy.