Kupno mieszkania z rynku wtórnego

Kupno własnego mieszkania to temat nie tak łatwy jak się wydaje. Najbardziej zainteresowani tematem są młodzi ludzie, którzy jeszcze nie mają dzieci, ale też Ci, którym rodzina się powiększa i muszą kawalerkę zamienić na mieszkanie z większą ilością pokojów. Często z kupnem mieszkania wiąże się kredyt mieszkaniowy, który wymaga pewnych warunków, aby go otrzymać. Kupno mieszkania to często decyzja na całe życie. Ceny mieszkań są bardzo rożne, ale w tym momencie cały czas idą w górę. Im lepsza lokalizacja tym droższe. W niektórych miejscowościach ceny są naprawdę wysokie.

Na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje mieszkań. Z rynku wtórnego i pierwotnego. Mieszkanie z rynku wtórnego było już zamieszkane wcześniej przez kogoś, ma już przynajmniej jednego właściciela i często jest w pełni wykończone gotowe do zamieszkania lub do remontu. Mieszkanie z rynku pierwotnego często jeszcze jest w fazie budowy. Dużym plusem mieszkania z rynku wtórnego jest fakt, że można od razu zamieszkać, a nie czekać aż ekipa remontowa nam go wykończy. Do tego, trzeba mieć pomysł na wykończenie i czas na przemyślenie tego. Kupno mieszkania z rynku wtórnego jest bardziej opłacalne, kredyt ma lepsze warunki. Mieszkanie z runku wtórnego można od razu obejrzeć w całości, włącznie z otoczeniem, klatką schodową i piwnicami czy miejscami parkingowymi. Można też podpytać mieszkańców o plusy i minusy danej lokalizacji.

Tego nie dowiemy się jak kupimy niezbudowane jeszcze mieszkanie bez lokatorów w budynku. Jeśli nie mamy czasu na wykańczanie, ekipy budowlane, myślenie o wystroju wnętrza, to jest to bardzo dobra opcja. Oczywiście dużo w mieszkaniu z rynku wtórnego będzie już gotowe i może nie w naszym stylu, ale jeśli nam nie zależy na detalach to jest to wygodne rozwiązanie. Mieszkanie z rynku wtórnego to często tańsza opcja niż z rynku wtórnego – wiadome – nowsze to droższe. A mieszkanie z rynku wtórnego jest często sprzedawane przez właścicieli, bo szukają innego lokum i bardzo często zależy im na tym, aby mieszkanie szybko sprzedać. Jest spora możliwość negocjacji ceny. Kredyt mieszkaniowy to nie jest łatwa sprawa, bo trzeba być zatrudnionym najlepiej na umowę o pracę i jak najdłużej i najlepiej na umowę na czas nieokreślony. Im większe dochody tym lepsza zdolność kredytowa. A im większa zdolność kredytowa, tym droższe mieszkanie można kupić. Plusem mieszkania z rynku wtórnego jest również to, że z góry znamy opłaty, bo może nam je przedstawić właściciel lub lokator. Mieszkania z rynku wtórnego są sprzedawane prywatnie lub za pośrednictwem biura nieruchomości.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego wciąż jest atrakcyjną opcją, bo dużo częściej wybieraną. Jeśli chodzi o mieszkania z rynku wtórnego mamy do wyboru mieszkania w kamienicy, w budynku z wielkiej płyty lub nowsze budownictwo. Jak kupujemy mieszkanie już gotowe to warto spytać o powód sprzedaży mieszkania i o ukryte wady mieszkania czy danej lokalizacji. Warto zrobić dokładne rozeznanie zanim podejmiemy decyzję na wiele lat, jeśli zamierzamy brać kredyt mieszkaniowy.