O czym należy pomyśleć zanim kupi się mieszkanie od dewelopera?

Powstaje coraz więcej ładnych mieszkań. Niektóre są dofinansowywane przez rząd, inne są to różne inwestycje prywatnych przedsiębiorców na polu nieruchomości. Całkiem sporo ludzi szczególnie wchodzących w dorosłość marzy o własnym, nowym m4. Sfrustrowani pomieszkiwaniem w lokalach przeznaczonych na wynajem, chcą w końcu posiadać coś swojego` Powstające nowe osiedla w mniejszych i większych miastach są doskonałą opcją dla różnych osób. Decydując się na lokale mieszkalne od dewelopera trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu się umową oficjalną, dzięki czemu po wykonaniu robót deweloperskich będzie można zawrzeć umowę przeniesienia własności, ponieważ sama umowa deweloperska nie czyni jeszcze nikogo właścicielem danego lokalu.
Wybierając ofertę mieszkań od dewelopera, głównie poza ceną, opłaca się kierować się tym gdzie się znajduje a także metrażem danego lokalu. Podstawą będzie zestawienie opcji, jeżeli nie ma się zbytniego rozeznania na rynku nieruchomości trzeba poprosić o pomoc agenta. Przed wyborem dewelopera należy poczytać różne opinie o danym człowieku, to jest zasięgnąć języka. Jeśli wywiązuje się ze swojej pracy jak należy mamy szansę zdecydować się na zawarcie z nim umowy. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej powinniśmy z deweloperem negocjować jej detale, można w tej sytuacji poradzić się specjalistę zajmującego się prawem budowlanym. Umowa tego typu powinna zawierać prospekt informacyjny. Powinny się w nim pojawić wiadomości o cenie nieruchomości a także jej umiejscowienia, momencie uiszczenia zaliczki i kolejnych jego transz, czasie i warunkach przejęcia mieszkania. Dodatkowo uwzględnione muszą być informacje dotyczące konsekwencji przekroczenia terminów przez obie strony osób podpisujących umowę. Deweloper może zatem ponosić odpowiedzialność za przesunięcia w czasie w poszczególnych pracach budowlanych, niekonsultowaną zmianę technologii budowlanej, albo także zauważone już po odebraniu nieruchomości wady.
Podczas odbierania lokalu mieszkalnego należy zwrócić dużą uwagę na zgodność stanu zastanego z zapisami znajdującymi się w naszej umowie. Jeżeli stwierdzimy wady w wykończeniu m. in. ścian, podłóg, czy też okien. Przed podpisaniem dokumentu odbioru powinniśmy wyegzekwować usunięcie wszelkich niedoróbek, gdyż podpisanie dokumentu skutkuje akceptacją jego wyglądu. Dopiero po odbiorze lokalu mieszkalnego można zrealizować ostateczną umowę kupna nieruchomości, którą oczywiście należy także podpisać u notariusza.
Wszystkie umowy deweloperskie należy bardzo dokładnie czytać. Od czasu do czasu w umowach znajdują się kruczki prawne które umożliwiają zmiany w technologii budowlanej realizowanej inwestycji. Przy podstawowych kolejnych osiedli niejeden przedsiębiorca chce możliwie jak najwięcej zarobić, dlatego trafia się, że stosowany jest niższej jakości materiał służący do budowy, czy wynajmowana mniej kosztowna, a przy tym mało doświadczona brygada, a to skutkuje wieloma nieprawidłowościami. Jeśli jednak wybierze się ofertę sprawdzonego dewelopera takie przykre niespodzianki nie powinny mieć miejsca, gdyż zależy mu na budowaniu marki i rozwoju własnej działalności.
Przed wyborem kupna lokalu mieszkalnego na nowym osiedlu warto także zainteresować się planowanymi w tej okolicy inwestycjami. Czasem bowiem dużo lepsza cena może być związana z różnymi niedogodnościami, które mogą powstać w wyniku planowanej w pobliżu nowej inwestycji.