Ogrzewanie pelletem – zalety

Ogromna ilość osób do ogrzewania swojego domu używa węgla Jest to stosunkowo tania metoda grzewcza, która niestety jest wyjątkowo niezdrowa dla środowiska i zdrowia. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie posiada się nowoczesnych kotłów grzewczych. Spalanie węgla w dużej mierze powoduje powstanie smogu, który może inicjować sporo schorzeń, bądź być jednym z czynników jakie przyczyniają się do ich powstania. Z powodu złego stanu powietrza, coraz więcej ludzi choruje na astmę, lub inne schorzenia górnych dróg oddechowych. Rośnie także ilość osób zapadających na nowotwory cechujące się wyjątkową złośliwością.

Na dogrzewanie przy pomocy gazu mało kto może sobie pozwolić, gdyż cena gazu ciągle rośnie, ponadto wymaga to konieczności zamontowania instalacji gazowej, a nie w każdym miejscu jest to możliwe. Oczywiście jednym z najlepszych pomysłów jest pompa ciepła, która pozwala na ogrzanie zarówno domu, jak i wody w sposób ekologiczny. Energia otrzymywana ze słońca, gleby i wody sprawia, że nie trzeba ponosić dodatkowych opłat związanych z ogrzewaniem domu. Jednakże minusem tego typu rozwiązania jest wyjątkowo wygórowana cena, która może nawet znajdować się na poziomie 70 tysięcy złotych. Z tego powodu to opcja dla najbogatszych
.
W dzisiejszych czasach rośnie ilość osób, które wybiera ogrzewanie pelletem. Ta moda pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy do ogrzewania swoich domów, wybierają właśnie ten sposób. To nic innego, jak małe wiórki i resztki odpadów drzewnych, czyli po prostu trocin. Te naturalne elementy składowe wytwarzają mniejszą ilość spalin, ale nie są ich całkowicie pozbawione. Podczas ich spalania również powstaje popiół, który może być wykorzystany jako bardzo dobrej jakości nawóz. Pellet sprzedawany jest w workach 10 kg, czy też 20 kg, z tego powodu jest o łatwy w transporcie, jak i nie jest kłopotliwy podczas przechowywania w domu. Niewątpliwie jego dodatnim aspektem jest czystość. Podczas spalania nie brudzi zarówno pieca, jak i pomieszczenia kotłowniczego i nie jest konieczne regularne sprzątanie. To bardzo dobra opcja, dla osób które są zapracowane. Pellet jest także polecany, jako ogrzewanie dla osób chorujących na astmę oskrzelową, czy choroby płuc.

Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, trzeba wymienić piec. Do tego rozwiązania dedykowane są specjalne kotły na pellet. Pozwalają one na spalanie, bez konieczności częstego dorzucania do pieca. Piec na pellet może być różnej wielkości, dzięki temu może się zmieścić nawet w bardzo małych kotłowniach. Współcześnie na rynku występuje ogromny wybór pieców, które wyposażone są w różnorodne funkcje.

Wykorzystanie najnowocześniejszej technologi sprawia, że zasobnik na piec może pracować bez naszej interwencji nawet kilka tygodni, co jest niemożliwe w przypadku pieców na węgiel. Wybierając tę metodę grzewczą należy przede wszystkim zakupić pellet najwyższej jakości, czyli taki, który posiada niską wilgotność. Nie może ona być większa niż 10%. Powinien być certyfikowany, wówczas mamy pewność, że kupiliśmy materiał z pewnego źródła, który ma wymaganą kaloryczność. Wysokiej jakości pellet jest bardziej wydajny przez co da się korzystać z niego znacznie dłużej. Dobrze jest inwestować w materiał wysokiej jakości.

Ten sposób jest tańszy od ogrzewania węglem. A wydane pieniądze powinny zwrócić się już po jednym sezonie grzewczym. Ogrzewanie domu przy użyciu pelletu, jest bardzo dobrze oceniane, przez użytkowników, którzy rekomendują taką metodę ogrzewania i zachęcają osoby wahające się, aby jej spróbowały.