W jaki sposób dobrać projekt domu

Każda osoba, która zastanawia się nad budową domu, w pierwszej kolejności musi wybrać jego projekt. Nie jest to prosta sprawa. Dobrze jest w takim względzie wziąć pod uwagę bardzie wiele różnych czynników, takich jak kubatura domu, układ pomieszczeń, funkcjonalność przestrzeni, jak również ekologiczne rozwiązania. Generalnie, na rynku można wyróżnić dwa trendy. Pierwszy z nich to zakup gotowego projektu. Znaleźć można mnóstwo gotowych projektów, także nikt nie powinien mieć żadnego kłopotu z wyborem najbardziej optymalnego rozwiązania. Druga możliwość, to zamówienie u architekta indywidualnego projektu budynku. Które z rozwiązań jest lepsze?

Wybór gotowego projektu budynku

Jeśli chodzi o wybór gotowego projektu domu, to rozwiązanie to ma szereg zalet. Wśród nich, na pierwszym miejscu znajdują się koszty. Koszty zakupu gotowego projektu budynku są zdecydowanie mniejsze niż jego stworzenie od podstaw przez biuro architektoniczne. Jako drugą zaletę wymienić należy również szybkość takiego rozwiązania. Owszem, trzeba poświęcić trochę czasu na to, aby znaleźć ten najlepszy projekt, jednak kiedy już się go znajdzie pośród setek propozycji, to po opłaceniu ma się gotowy wzorzec, na podstawie którego można rozpocząć budowę. Na trzecim miejscu wskazać można się brak dodatkowych formalności. Nic więcej nie trzeba robić – wszystko jest już gotowe. trzeba pamiętać o tym, iż do gotowego projektu budynku można wprowadzać także niewielkie poprawki, co jest szczególnie ważne w takiej sytuacji, gdy projekt konkretnego domu jest nie w stu procentach satysfakcjonujący.

Indywidualny projekt budynku

Wykonywanie od podstaw projektu domu to propozycja dla osób bardzo wymagających, które posiadają w głowie jasno nakreślony plan na to, jak ma prezentować się ich wymarzony dom. Jednak zanim zostanie podjęta decyzja o zleceniu zaprojektowania domu od podstaw, dobrze jest zyskać pewność, czy na pewno na rynku da się znaleźć gotowego rozwiązania. Dobrze jest to zrobić choćby z uwagi na aspekt finansowy – wykonywanie projektu od początku jest kilka razy droższe niż zakup gotowca. To rozwiązanie jednak ma także swoje pozytywne aspekty. Przyszły właściciel budynku może zgłaszać architektowi swoje wizje wykonania planu, które z pewnością będą uwzględnione w ostatecznym projekcie. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Nie jest to proces krótki, zwłaszcza jeżeli projekt ma uwzględniać niestandardowe rozwiązania.

Jaki projekt domu wybrać?

Rozważając budowę domu jednorodzinnego, warto przede wszystkim mieć świadomość tego jaki ma być jego rozmiar. Zupełnie inne wymagania mają rodziny wielodzietne, w przypadku których kubatura budynku musi być na tyle obszerna, aby pomieścić wszystkich domowników, a zupełnie odmienna kubatura będzie potrzebna w przypadku małżeństwa podeszłego wiekiem, któremu zupełności wystarczy mały domek. Trzeba mieć na uwadze to, że im większa powierzchnia budynku, tym większe opłaty powiązane z jego ogrzewaniem w kolejnych latach. Warto wybierać takie rozwiązania, które nie zrujnują domowego budżetu. Kluczowe jest także uwzględnienie potrzeb wszystkich mieszkańców. Jeżeli któryś z domowników ma poważne kłopoty z poruszaniem się, to zdecydowanie trzeba zainwestować w budynek parterowy, który będzie pozbawiony jakichkolwiek barier architektonicznych. Innymi czynnikami, nad którymi dobrze jest się wcześniej zastanowić są między innymi: umiejscowienie garażu, liczba łazienek, a także wielkość pomieszczeń gospodarczych.