W jakich okolicznościach sprawdza się ogrzewanie solarne

Coraz większa świadomość społeczeństwa dotycząca kwestii ekologicznych skutkuje tym, że polskie społeczeństwo coraz częściej sięga po ekologiczne techniki w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej a także cieplnej. Nie da się ukryć, że największe pole do popisu w tym względzie mają mieszkańcy domów jednorodzinnych. Osoby, które zamieszkują na terenie miast niestety muszą się dostosować do panujących w nich standardów. Prąd pozyskiwany jest z elektrowni, a ogrzewanie dostarczane najczęściej przez elektrociepłownię. Zarówno ze względów formalnych jak i technicznych ciężko jest sobie wyobrazić, aby ktoś zamontował w bloku solary słoneczne na balkonie. Jednak technika idzie cały czas do przodu, ie da się zatem wykluczyć, iż za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, i takie rozwiązania będą codziennością. Czym jest ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych i kto ma możliwość posiłkować się nim?

Co to jest solarne pozyskiwanie ciepła?

Ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych alternatywnych metod otrzymywania energii cieplnej. Co trzeba zaznaczyć – jest zupełnie darmowa, tak jak darmowe jest korzystanie z promieni słonecznych. Oczywiście, trzeba pokryć koszty rozwiązań technologicznych umożliwiających przetwarzanie promieni pozyskiwanych ze słońca w energię do ogrzewania wody. Jednak trzeba pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy, który przy sprzyjających warunkach atmosferycznych ma możliwość zwrócić się w niezbyt długim okresie czasu. Wykorzystując kolektory słoneczne można na przykład ogrzewać wodę w domu albo wodę, która znajduje się w basenie. Rozwiązanie takie może być również wykorzystywane jako wspomaganie ogrzewania centralnego ogrzewania, choć w tym przypadku toczą się spory nad jego efektywnością. Każdy, kto zastanawia się nad montażem kolektorów słonecznych na swojej posesji ma dwie możliwości. Może wybrać kolektory płaskie lub próżniowe. Które z nich będą lepsze? To już zależy między innymi od ukształtowania terenu jak również od miejsca w którym będą instalowane. Nie ma co ukrywać że rozwiązanie to ma same profity

Z jakich powodów należy korzystać z ogrzewania solarnego

Powodów dla których warto przemyśleć korzystanie z ogrzewania przy pomocy kolektorów słonecznych istnieje przynajmniej parę. Na pierwszym miejscu wyszczególnić trzeba kwestię finansową. Co prawda, słońce w Polsce występuje jedynie przez parę miesięcy w ciągu roku – z tego względu ogrzewanie solarne nie może być się jedynym źródłem pozyskiwania energii cieplnej. Nie oznacza, iż inwestycja ta jest nieopłacalna. Jest zgoła na odwrót – w słonecznych miesiącach, czyli w porze okresie od marca do października, koszty ogrzewania można obniżyć o prawie 80% montując panele słoneczne. Warto także zaznaczyć, iż w miesiącach letnich, głównie w lipcu i sierpniu, zapotrzebowanie na ciepłą wodę, może zostać dzięki panelom słonecznym zaspokojone w całości. Oczywiście przy założeniu doskonałego nasłonecznienia terenu. Aspekt finansowy to tylko jedna z korzyści systemu solarnego. Nie do przecenienia jest także jego wpływ na środowisko naturalne. Korzystanie z ekologicznych metod pozyskiwania energii cieplnej umożliwia dużą redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Każda osoba musi odpowiedzialnie podchodzić do kwestii metod pozyskiwania energii, dzięki temu przyszłe pokolenia będą mogły żyć w środowisku pozbawionym zanieczyszczeń.