Wznoszenie domów w rozmaitych technologiach

Konstruowanie domku, to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Dlatego należy wyszukać dobrą firmę, zajmującą się tworzeniem budynków od podstaw. Najlepiej by zajmowała się wszystkimi pracami od momentu fundamentowania, poprzez wzniesienie domostwa w stanie surowym, aż po jego wykończenie. Pozwoli to w realny sposób zredukować koszty, które przecież nie należą do najmniejszych.
Każda firma budowlana przeprowadza w pierwszej kolejności kosztorys. Od niego wszystko się zapoczątkowuje. Jest on jednakże szacunkowy, bo chociaż ekipa stara się dotrzymać ustaleń, to jednak zawsze mogą pojawić się w pełni nieoczekiwane kwestie, które wywołają wzrost oryginalnej ceny. Czynnikiem, który ma podstawowy wpływ na cenę, jest technologia budowlana. Znacznie tańsze od standardowych murowanych domów i cieszące się znaczną popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, wznoszony jest szkielet domu, który wykonany jest z drzewa. Zasadniczy jest każdy odstęp drewnianych słupków, które zespalone są za pomocą dwóch oczepów, jakie spinają również całe ścianki. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja pozostaje ocieplona, przeważnie wełną mineralną. W następnym etapie od wewnątrz układane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. układa się dodatkową powłokę ocieplenia i kładzie się gips służący do ozdoby.
Mnóstwo osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów ekonomicznych. Budowa domów w tej technologii generalnie jest nawet kilka razy tańsza od tej w pełni normalnej murarsko-tynkarskiej. Częstym zarzutem stawianym takim domom, jest ich nietrwałość. Wiąże się to z ignorancją bądź złymi doświadczeniami z niechlujnymi fachowcami. Przy stawianiu domu tego typu, z pewnością nie można oszczędzać na materiale. Jedynie dobrej jakości drzewo zapewni, że dom będzie miał solidną strukturę. Niezmiernie istotna jest również bardzo porządna izolacja ścian zewnętrznych, aby nie dogrzewał się w lecie, a zimową porą błyskawicznie nie wychładzał.
Najoczywistszą zaletą tej technologii jest krótki czas budowy. Nawet w trzy miesiące może powstać dom pod klucz. Jeżeli zatem dysponuje się zaniżonym budżetem i pragnie się postawić wymarzony dom, będzie to właściwy wybór.
Konstrukcja domów murowanych jest ciągle najbardziej popularna w naszym kraju. Częsty problem stanowi jednak nagrzewanie budynku, które pochłania niemałe koszta. Wiele osób decyduje się na systemy solarne, które łączy się z tradycyjnym nagrzewaniem. Jeśli jednak buduje się dom od podstaw, należałoby porządnie zaciekawić się domami pasywnymi, które są w najwyższym stopniu oszczędne w zużywaniu energii, a ich budowanie potrzebuje nadzorowania izolacji termicznej budynku na kilku jej etapach. Aby jak najbardziej zredukować spożytkowanie energii w takich budynkach obok kolektorów słonecznych, stosuje się pompy ciepła, dzięki którym dom staje się w pełni energooszczędny i korzysta wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.
Wybór rodzaju technologii budowlanej współzależny jest od preferencji i majętności portfela. Ze względu na wzrastające ceny energii szuka się przeróżnych alternatyw w technologiach budowlanych, jakie odpowiednio wykorzystane mogą wpłynąć na jej zużycie i komfort zamieszkiwania w jak najbardziej odpowiednich warunkach.